Jedną z najważniejszych decyzji przy budowie dachu chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę jest wybór systemu rynnowego. Najczęściej po wybraniu i założeniu systemu rynnowego zapominamy o nim chyba,że da o sobie znać np.: gdy zacznie przeciekać, lub gdy przy bardzo dużej ulewie woda zacznie, się z niego przelewać.
Jednak co się stanie gdy potraktujemy sprawę pobieżnie i kupimy rynny bez przyjżenia się konsekwencjom jakie mogą powstać poźniej. A co się może wydarzyć ? W najlepszym przypadku rynny mogą nieznacznie zacząć przeciekać na złączkach co jest dość łatwe do naprawy, znacznie gorzej jeśli dobierzemy nieodpowiednią rynne do naszego dachu wtedy podczas ulewy woda, może sie przelewać przez rynny co może prowadzić do zmoknięcia elewacji, a tym samym do odpadania tynków lub innych uszkodzeń mechaniczch, prowadząch do zawilgocenia mieszkania. Jak temu zaradzić ?
Obliczanie efektywnej powierzchni dachu
Po pierwsze przy wyborze systemu rynnowego należy obliczyć czy będzie on w stanie odebrać wodę z powierzchni dachu danego budynku. W tym celu obliczamy
maksymalną efektywną powierzchnię dachu budynku. Przy obliczaniu efektywnej powierzchni dachu posługujemy się wzorem:
Powierzchnia dachu w m2 = (C/2 + B) x długość dachu.
Jeżeli projekt uwzględnia zastosowanie narożników, należy zwiększyć EPD
o następujący procent:
– 10% – przy montażu narożnika do 2 m od odpływu
– 5% – powyżej 2 m
Powyższe obliczenia są robione przy założeniu, że natężenie opadów wynosi 75 mm/h, a spadek dachu maksymalnie 50 stopni. Dla dachów o spadku mniejszym od 10 stopni lub płaskich, maksymalna efektywna powierzchnia dachu równa się powierzchni dachu.
Mając obliczoną powierzchnię wystarczy spojrzeć na poniższe tabelki, które określają wydajność poszczególnych systemów orynnowania.
Porównanie danych z tabeli z powierzchnią do odwodnienia ułatwia wybór systemu optymalnego dla danego budynku (dane w tabeli określają maksymalną powierzchnię dachu, z jakiej mogą odebrać wodę poszczególne systemy).
Tabela wydajności systemu rynnowego Galeco stal
Tabela wydajności systemu rynnowego Niagara stal
Rynna metalowa zalety
Po drugie wybór materiału z jakiego będą wykonane rynny ma bardzo duży wpływ na ich długowieczność. I tutaj rynny metalowe w porównaniu do PVC mają ogromną przewagę.Obecnie do produkcji rynien stosuje się stal ocynkowaną galwanicznie, dzięki czemu jest dużo bardziej odporna na korozję niż surowa blacha stalowa. Stal to materiał bardzo trwały, o najwyższej wytrzymałości mechanicznej wśród wszystkich metali, z których produkuje się rynny. Dzięki czemu rynny metalowe są odporne na zsuwany z dachu śnieg, i są przystosowane do zbierania setek litrów wody w czasie gwałtownej nawałnicy. Nie ma obawy, że nawet w tak ekstremalnych warunkach rynny się wypaczą, nie mówiąc już o oberwaniu (oczywiście podstawą są dobrze zamontowane rynhaki). Rynny stalowe mają ponadto najlepszą tolerancję temperatur – z powodzeniem wytrzymują zmiany od –40 do +100oC – ani bardzo niska, ani wysoka temperatura nie są w stanie uszkodzić stalowej rynny. Stal ma bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej – zaledwie 0,012 mm/(m2·K), co oznacza, że przy różnicy temperatury równej 20oC stalowa rynna o długości 10 m zwiększy swoje wymiary zaledwie o 2,4 mm. Rynny stalowe nie lubią regionów, gdzie mogą mieć do czynienia z kwaśnym deszczem i słoną mgłą. Aby były bardziej odporne na korozję, producenci fabrycznie pokrywają je elastycznymi i bardzo wytrzymałymi powłokami. Oprócz ładnego wyglądu sprawiają one, że elementy orynnowania są bardziej odporne na uszkodzenia. Są w stanie przetrwać nawet 80–100 lat.
Prawidłowe montowanie rynhaków
Rynhaki albo rynajzy to specjalne haki, które mocuje się do deski czołowej, krokwi lub drewnianej łaty przybitej do krokwi. Rynhaki do rynien metalowych powinny być zamontowane w odległości 60–70 cm, w zależności od sztywności materiału, z jakiego zostały wykonane, oraz regionu Polski – tam, gdzie są obfite opady, na przykład w górach, haki powinny być zamontowane w mniejszej odległości niż tam, gdzie notuje się niskie średnie roczne opady.
Skandynawskie czy kontynentalne ?
Najbardziej popularnym rozmiarem systemu rynnowego dla domów jednorodzinnych jest system 125/90. Jednak są dwa rodzaje tego systemu:
– głęboki profil tzw.kontynentalny. Należy do nich system rynnowy Galeco, Niagara
– płytki profil tzw. skandynawski. Należy do nich system rynnowy Struga, Flamingo
I chodź rozmiar mają taki sam to tak naprawdę rynny skandynawskie są znacznie płytsze w porównaniu do rynien kontynentalnych,przez co wydajność rynien skandynawskich jest znacznie mniejsza w porównaniu do rynien kontynentalnych, a co za tym idzie ich cena jest znacznie mniejsza. Dlatego są znacznie częściej wyceniane przez sprzedawców,którzy nie informują o tym kupujących, bardzo często kupujący orientują się o tym dopiero gdy pracujący dla nich dekarz informuje ich o tym. Dlatego bardzo ważne jest zobaczenie na żywo obu systemów i porównanie, aby świadomie dokonać wyboru systemu który będzie nam najlepiej odpowiadał
Wybierz producenta
W ofercie firmy budikal znajdują się rynny metalowe renomowanych producentów, które dają gwarancję, że zakupiony przez państwa materiał będzie najwyższej jakości.