Rynny plastikowe są wykonywane z wysokoudarowego PVC, co oznacza, że są bardzo odporne na uderzenia oraz zadrapania (na przykład gałęziami). Tworzywo jest barwione w masie, więc zadrapanie ,czy konieczność przecięcia rynny, czy rury spustowej nie oznacza utraty właściwości. Systemy z PVC są produkowane w dużej liczbie kolorów, co znacznie ułatwia dopasowanie orynnowania do elewacji i pokrycia dachowego.
Najważniejszą zaletą orynnowania z tworzywa jest jednak jego wyjątkowa gładkość – PVC ma najniższy współczynnik chropowatości (0,007 mm), co w praktyce oznacza, że najłatwiej i najszybciej spływa po nim woda i najtrudniej osadza się na nim brud. Najwyższy współczynnik chropowatości mają rynny stalowe. PVC jest też materiałem całkowicie odpornym na korozję. Zaletą wykonanych z niego systemów jest również łatwość montażu.
Do wad systemów z PVC można zaliczyć ich rozszerzalność cieplną – przy różnicy temperatury o 20oC rynna długości 10 m zmieni swoje wymiary o 16 mm. Rynny z tworzywa mają również skłonność do odbarwienia. Jednak obecnie zastosowane pigmenty wysokiej jakości oraz utrwalające barwy dodatki do tworzywa znacznie to ograniczają. Nie jest znana prawdziwa trwałość systemów z PVC – na rynku są powszechnie stosowane od 20 lat, a producenci deklarują, że ich wytrzymałość to 30–50 lat.
PCV a może jednak PVC ?
Skrótowiec PCV, tak powszechnie używany w Polsce, jest niepoprawny logicznie i językowo. W nazewnictwie międzynarodowym używa się wyłącznie skrótu PVC – od poly(vinyl chloride). Elementy cechuje niewielka masa, całkowita odporność na warunki atmosferyczne, trwałość koloru potwierdzona badaniami laboratoryjnymi i testami starzenia.
Obliczanie efektywnej powierzchni dachu
Wybierając system rynnowy, należy upewnić się czy rynny i rury spustowe odbiorą wodę z powierzchni dachowej naszego budynku. W tym celu należy obliczyć
tzw. Efektywną Powierzchnię Dachu, którą system powinien odwodnić.Przy obliczaniu efektywnej powierzchni dachu posługujemy się wzorem:
EPD = (B+C/2) × długość dachu(m)
B – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy (m)
C – wysokość dachu (m)
Maksymalna powierzchnia dachu, która może być odwadniana jedną rurą spustową:
– spadek rynny 3% o (3 mm na 1 m.b. rynny)
– intensywność opadów 75 mm/h
Mając obliczoną powierzchnię wystarczy spojrzeć na poniższe tabelki, które określają wydajność poszczególnych systemów orynnowania.
Porównanie danych z tabeli z powierzchnią do odwodnienia ułatwia wybór systemu optymalnego dla danego budynku (dane w tabeli określają maksymalną powierzchnię dachu, z jakiej mogą odebrać wodę poszczególne systemy).
Tabela wydajności systemu rynnowego Bryza PVC
Tabela wydajności systemu rynnowego Kanion PVC
Jak prawidłowo montować rynny ?
Zaleca się mocowanie rynien po ułożeniu pokrycia dachowego, ale zdarza się, że inwestorzy odstępują od tej zasady. Wtedy trzeba się liczyć z tym, że podczas układania pokrycia może dojść do ich uszkodzenia.Rynny mocuje się specjalnymi hakami, zwanymi również rynhakami lub rynajzami,zalecana odleglość między nimi uznawana za bezpieczną powinna wynosić 50 cm, zwiększenie zalecanej odległości między hakami grozi rozszczelnieniem lub zniszczeniem systemu Najłatwiej jest zamocować haki do deski okapowej znajdującej się przy krawędzi połaci dachu lub bezpośrednio do krokwi. Ten drugi sposób montażu jest możliwy tylko wtedy, gdy odległość między krokwiami odpowiada zalecanemu przez producenta rozstawowi haków. W zależności od tego, czy haki będą mocowane do deski okapowej, czy do krokwi, należy dobrać ich rodzaj – można kupić dokrokwiowe lub doczołowe. Można też wybrać haki uniwersalne nadające się do obu typów montażu. Haki dokrokwiowe i uniwersalne są zrobione z metalu powlekanego tworzywem w kolorze systemu lub malowanego, natomiast haki doczołowe mogą być wykonane z PVC.
Wybierz producenta
W ofercie firmy budikal znajdują się rynny PVC ( plastikowe )renomowanych producentów, które dają gwarancję, że zakupiony przez państwa materiał będzie najwyższej jakości.